سنجش استعداد به مفهوم Potential در واقع یک عامل پیش بین است که در تصمیم گیری های سازمانی میتواند بسیار کمک کننده باشد. هزینه‌های توسعه افراد برای تصدی نقشهای رهبری در سازمان، بسیار زیاد است. انتخاب نامناسب در افرادی که از ظرفیت ذاتی برای این کار بهره مند باشد، میتواند سازمان را از مسیری کوتاه تر و کم هزینه تر به این مقصد برساند.

تاریخچه این موضوع هم در ایران و هم در جهان کاملاً مشهود است. در سطح بین المللی شاید بهترین مثال مدیرعامل شرکت جنرال الکتریک باشد که مدت طولانی به دنبال مدیر ارشد بعدی سازمان بود تا او را آموزش دهد و به جای خودش بگذارد. در سطح ملی هم کافیست به عمر سازمانهایمان نگاه کنیم. چند درصد از سازمانهای ما، عمری فراتر از عمر موسسین خود داشته‌اند؟

ترکیب این دو دسته اطلاعات، به همراه مقاله های و کتب متعددی که در این حوزه وجود دارد، نشان دهندۀ اهمیتِ شناسائیِ راهبرانِ آتیِ سازمان است.

البته هیچ آزمون و ابزاری (هنوز) وجود ندارد که بتواند به طور قطع وضعیت آتی فردی را پیش بینی کند. از سوی دیگر اگر فردی در آزمونی استعدادی نشان نداد، به هیچ روی به این مفهوم نیست که نمیتواند ایفاگر نقشهای مدیریتی ارشد، یا رهبری سازمانی باشد.

آزمون HPTI یا High Performance Trait Indicator ابزاری است که برای شناسائی شاخصه های مرتبط با حوزه رهبری سازمانی طراحی شده است. این آزمون به سالها تحقیقات دانشگاهی متکی است و از منظر نظری بر مدل بسیار معتبر Big Five تکیه دارد.

HPTI آزمونی در سطح شخصیت، پایدارترین لایه در وجود هر انسان، است. از این رو شاخصه هایی که به واسطه این ابزار در افراد شناسائی میشوند، بیشترین احتمال را برای ثبات در طی زمان دارند و سرمایه گذاری روی آنها، احتمال بازدهی بیشتری خواهد داشت.

خروجی HPTI گزارشی است که وضعیت فرد را در ۶ حوزه شناسائی نموده و برای مواجهه با پیامدهای هر یک از محدودیتها و نیز بهره گیری از هر یک از نقاط قوت، راهکارهایی ارائه میکند. نکته مهم این است که لزوماً فرد نباید در زمان شرکت در آزمون یکی از نامزدهای تصدی سمتهای مدیریتی ارشد باشد، بلکه این گزارش میتواند مسیر توسعه فردی را برای رسیدن به آن جایگاه به فرد نشان دهد.

گذشته از مشخصه های علمیِ این ابزار، یکی از نقاط قوت آن در مقایسه افراد با شاخصه های رهبران سازمانی در کلاس جهانی است که در میان گروه مرجع مورد استفاده، ۱۱۰ نفر از رهبران ارشد و موفق در سطح بین المللی نیز حضور دارند. این مدل با استفاده از نگاه بهینگی به هر شاخصه، و با استفاده از اطلاعاتی که در فاز تحقیق و طراحی ابزار گردآوری شده است، جایگاه افراد را مورد بررسی قرار میدهد.

شرکت در این آزمون به حدود ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد و خروجی آن به فاصله کوتاهی در اختیاز قرار میگیرد.

اگر به اطلاعات بیشتری از این ابزار و مبانی علمی و کاربردی آن علاقمند هستید، پیشنهاد میکنم به سلسله نوشته هایی که در این  مورد در وبلاگ نوشته شده مراجعه کنید. شاید بد نباشد که این بررسی را از این صفحه شروع کنید. این مطالب به مرور منتشر میشوند و ممکن است زمانی که شما مراجعه میکنید، هنوز همه مطالب منتشر نشده باشند. اگر سوال و ابهامی داشتید، میتوانید همانجا نظرتان و سوالتان را بنویسید تا به آن پاسخ داده شود.

HPTI همچنین یک ابزار ایده‌آل برای مقاصد مربیگری و توسعه فردی است که میتواند مورد استفاده مربیان در سازمانها قرار گیرد. یا در فرایندهای کانونهای ارزیابی، به خصوص برای سمتهای مدیریتی ارشد، میتواند اطلاعات بسیار سودمندی را در کوتاه زمان در اختیار قرار دهد.

هزینه شرکت در آزمون نیز بر جذابیت آزمون می‌افزاید و آن را برای هر فردی در هر سمتی قابل استفاده میکند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این آزمون با ما تماس بگیرید، و برای مشاهدۀ سایر آزمونها و ابزارهای شرکت توماس اینترنشنال که در کشور عزیزمان هم عرضه میشوند، به این صفحه مراجعه بفرمائید.