الگوی شایستگی رفتاری

الگوی شایستگی رفتاری

برای هر شغل معمولاً یک شرح شغل تهیه میشود (ما به کارآمدی این سند که معمولاً هزینه زیادی هم دارد، باور چندانی نداریم). در این سند فهرست “کارهایی” که متصدی شغل باید انجام دهد، درج میشوند. آنچه خیلی اهمیت دارد و معمولاً هم محل اختلاف است، این است که این کارها “چطور” باید انجام شوند.

اینکه یک منشی نامه ای را تایپ کند، کاری است که باید انجام دهد، اما اینکه سرعت او چقدر باید باشد تا مناسب این شغل خاص در این سازمان خاص باشد، یا اینکه در تایپ متن مزبور مثلاً چقدر سلیقه و خلاقیت باید به کار برود، نکته ای است که در سمتهای مختلف و سازمانهای مختلف متفاوت است.

الگوی شایستگی رفتاری به “نحوه انجام کار” دلالت دارد و پاسخی به این قبیل پرسشهاست:

  • معيار شما در ارزيابى متصديان مشاغل سازمان چيست؟
  • مهم تر از آن، معيار شما در انتخاب افراد براى تصدى سمتهاى سازمان چيست؟
  • وجود يك الگوى مناسب از هر شغل در سازمان، به شما كمك ميكند تا در انتخاب افراد مناسب تمام جوانب را در نظر گرفته و بهترين انتخاب را انجام دهيد.
  • بعلاوه براى جانشين پرورى براى هر شغل، همواره بهترين گزينه ها را در ذهن داشته و موثرترين سرمايه گذارى را در زمينه منابع انسانى انجام دهيد.
  • الگو سازى مشاغل، فرآيندى هدفمند در جهت شناسائى و مدون نمودن انتظارات سازمان از مشاغل مختلف است.

الگو سازى مشاغل طى فرآيندى سريع و در عين حال اصلاح پذير، بر اساس ديدگاه (Vision) و ماموريت (Mission) سازمان و در عين حال با منظور نمودن انتظارات مديريت از متصديان مشاغل مختلف انجام ميشود.

كارشناس آموزش ديده شركت توماس، همراه شما، مراحل الگوسازى شغل را، تا رسيدن به الگوى قابل قبول از ديدگاه سازمان شما، طى ميكند.

حاصل يك الگوى شغلي، علاوه بر يك نمودار، شامل فهرستى كامل از خصيصه هاى رفتارى مورد نياز براى متصدى آن شغل خواهد بود، كه تا حصول رضايت كامل از مدل، قابل حك و اصلاح ميباشد.

و در نهايت با در اختيار بودن اين مدل، ميتوان به مقايسه و ارزيابى تناسب هر فرد براى تصدى آن سمت مبادرت نمود. به علاوه سيستم توماس ميتواند فهرستى از كاركنان سازمان را كه بر اساس تناسب براى تصدى آن سمت اولويت بندى شده باشد، به شما ارائه دهد.

همكاران ما آماده ارائه اطلاعات بيشتر در اين خصوص، و نيز در مورد ساير محصولات توماس به شما ميباشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

میخواهید ما با شما تماس بگیریم؟

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.

تمام حقوق برای شرکت پوینده دهکده جهانی محفوظ است. ۱۳۹۹-۱۳۷۹