فرآیند استعدادیابی و استخدام

فرآیند استعدادیابی و استخدام

یکی از کلیدی ترین فرایندهای منابع انسانی، استعدادیابی و استخدام است. بر اساس یک تحقیق، بزرگترین چالشِ پیشِ رویِ سازمانها در این حوزه، یافتن کاندیدای مناسب و پس از آن، سرعت در استخدام هستند

هزینه یک استخدام بد هزینه ای تا چهار برابر حقوق سالانه فرد میتواند برای سازمان به همراه داشته باشد. بر همین اساس توصیه میشود که در هر استخدام هفت C با جدیت دنبال شود:

بر همین اساس این هفت سوال اصلی مطرح می شود:

 1. فرد دانش، مهارت و تجربه لازم برای انجام شغل را داراست؟
 2. چقدر میتواند فراتر از انتظار ظاهر شود، خلاقیت در کار داشته باشد و روش های جدیدی را نیز ارائه کند؟ در شرایط فشار از عهده کار بر می آید؟
 3. فرد توان همکاری با تیم و مهمتر از آن با مشتریان را داراست؟
 4. آیا فردِ داوطلب، نسبت به تداوم همکاری در بلند مدت جدی است؟
 5. تطابق فرد با شغل مورد نظر از لحاظ مشخصه های رفتاری چقدر است؟ چه آزمونهایی برای این حوزه در نظر گرفته‌اید؟
 6. تطابق ارزشهای فرد با ارزشهای سازمانی چقدر است؟
 7. فرد کاندید با بسته های جبران خدمات شما موافق است؟ از توان پرداخت شما آگاهی دارد؟

برای پاسخ به این سوالات یک سری سوال فرعی نیز مطرح است:

 1. آگهی استخدام به درستی طراحی شده است؟ در جای مناسب انتشار یافته است؟
 2. در فرایند مصاحبه، کسانی که مصاحبه ها را انجام میدهند با تکنیکها و مهارتهای مصاحبه آشنایی کافی دارند؟
 3. داوطلبان استخدام در فرایند استخدام و مخصوصا در مصاحبه ها احساس راحتی میکنند؟
 4. چقدر مصاحبه ها ساختار یافته است چقدر غیر ساختار یافته؟ در چه حوزه هایی ساختار یافته باشد در چه حوزه هایی غیرساختار یافته؟
 5. برای ارزیابی ها از چه ابزارهایی استفاده می کنید؟ DISC یا MBTI؟ هوش عمومی؟ هوش هیجانی؟ تست های مورد نیاز برای هر گروه شغلی از قبل مشخص شده اند؟
 6. پس از استخدام فرد، چه اقداماتی برای جامعه پذیری وی صورت می پذیرد؟ چقدر افراد برگزیده شده را با فرهنگ سازمانی آشنا میکنید؟ آنها در طی زمان فرهنگ سازمانی را فرا میگیرند یا برنامه منظمی برای آن در گرفته اید؟

این دو دسته سوال، خطوط اصلی در طراحی نظام استعدادیابی و استخدام کارکنان هستند که بایستی قبل و حین طراحی این فرایند، برای آنها پاسخهایی فراهم شود.

اگر در این حوزه دغدغه و ابهامی دارید، یا از فرایندهای موجود در این حوزه خروجی مناسبی دریافت نکرده اید، با ما تماس بگیرید. شاید راهکار پیشنهادی ما، به برخی نگرانیهای شما پاسخی متمایز داشته باشد.

میخواهید ما با شما تماس بگیریم؟

This contact form is deactivated because you refused to accept Google reCaptcha service which is necessary to validate any messages sent by the form.

تمام حقوق برای شرکت پوینده دهکده جهانی محفوظ است. ۱۳۹۹-۱۳۷۹